Hall of Fame

Nominations

Year
Name
Category Location
2017 Lyne St-Pierre Coach Alma, QC
2017 Eric Lelievre Coach Alma, QC
2017 Michael Tanguay Athlete Alma, QC
2017 Mario Giroux Athlete Alma, QC
2017 Conrad Morneau Builder Alma, QC
2017 Eric Gilbert Award of Merit Alma, QC
2017 Yves Harvey Award of Merit Alma, QC
2016 Suzanne “Baggies” Hayes Athlete Owen Sound, ON
2016 Michel “Pap” Papineau Athlete Owen Sound, ON
2016 McMillan Sand & Gravel Ladies Team Owen Sound, ON
2016 Maurice Lemieux Award of Merit Owen Sound, ON
2016 Marilyn Squibb Award of Merit Owen Sound, ON
2016 Al Lees Award of Merit Owen Sound, ON
2015 René LeBuis Athlete Montreal, QC
2015 Henri Mercier Athlete Montreal, QC
2015 Michel Trudeau Builder Montreal, QC
2015 Titans Team Montreal, QC
2015 Andre LaBelle Official Montreal, QC
2015 Tout Partout Team Montreal, QC
2014 Don Sims Builder Calgary Alberta
2014 Gloria Gouthreau Builder Calgary Alberta
2014 Bob Tinordi Award of Merit Calgary Alberta
2014 Chris Galambos Award of Merit Calgary Alberta
2014 Wayne Neigel Award of Merit Calgary Alberta
2014 George Paleniuk Builder Calgary Alberta
2013 Greg Perreaux Award of Merit Regina Saskatchewan
2013 Scott Julé Builder Regina Saskatchewan
2013 Joe Schlechter Award of Merit Regina Saskatchewan
2013 Bruno Axemen Team Regina Saskatchewan
2012 Kelly Breedon Elliot Athlete Stratford, ON
2012 Darryl Campbell Athlete Stratford, ON
2012 Wilson Montgomery Coach Stratford, ON
2012 Georgina Reynolds Builder Stratford, ON
2012 George Brown Builder Stratford, ON
2012 Janet Buchanan Award of Merit Stratford, ON
2012 Richard Mimeau Award of Merit Montreal, QC
2011 Martin Bourdelais Athlete Blainville, QC
2011 Viateur Lemieux Award of Merit Blainsville QC
2011 Normand Bourdelais Athlete Blainsville QC
2011 Yannick Marin Athlete Blainsville QC
2011 L’Assomption (BMR) Elite Men Team Blainsville QC
2009 Brian Klenk (SK) Builder Saskatoon, SK
2008 Jean Sebastien Marineau (QC) Coach Blainville, QC
2008 Milaine Poirier (QC) Award of Merit Blainville, QC
2008 Claudette Bergeron (QC) Athlete Blainville, QC
2008 Normand Perreault (QC) Coach Blainville, QC
2008 Equipe Amigo-Entrami Bécancour (QC) Team Blainville, QC
2007 Lori Hogg (MB) Athlete Winnipeg, MB
2006 Rick Przybysz (BC) Builder Leduc, AB
2006 Lynn Fowler (NWT) Builder Leduc, AB
2005 Gary Anderson Builder Prince George, BC
2005 Deny Gardner (QC) Builder Prince George, BC
2004 Don Gray Official Regina, SK
2004 Terry Forbes Builder Regina, SK
2003 Bruce Moores Official/Builder Corner Brook, NL
2003 Leonard Aucoin Builder Corner Brook, NL
2003 Barry M. Saunders Builder Corner Brook, NL
2002 Diane Lambert – Platford Builder Oak Bluff, MB
2002 Embrun Plumbing Men’s Team Team Embrun, ON
2001 Greg Mastervick Builder Calgary, AB
2001 Steve Payne Official Calgary, AB
2001 Brian Gouthreau Builder Calgary, AB
2001 Darrell Lyttle(NS) Builder Calgary, AB
2001 Edmonton Selects Women’s Team Team Calgary, AB
2000 Betty & Harry Squibb Builder Embrun, ON
2000 Yvan “Skippy” Breton Athlete Embrun, ON
2000 Ray Sharp Builder Embrun, ON
2000 Eugène Hunault Builder Montreal, QC
1999 Ed Stein Builder Leduc, AB
1999 Robert Hachey Builder Bathurst, NB
1996 Gerald Dion Builder