Hall of Fame

Nominations

Year
Name
CategoryLocation
2019Theresa WeverAward of MeritRussell, ON
2019Ruth BrownAward of MeritCarleton Place, ON
2019Ellen MacNaughtonAward of MeritFinch, ON
2019Alfred Sports LadiesTeamAlfred, ON
2019Gaetan LeducCoach
2019Suzanne VoisinePlayer
2019Guy MarionPlayerWinchester, ON
2017Lyne St-PierreCoachAlma, QC
2017Eric LelievreCoachAlma, QC
2017Michael TanguayAthleteAlma, QC
2017Mario GirouxAthleteAlma, QC
2017Conrad MorneauBuilderAlma, QC
2017Eric GilbertAward of MeritAlma, QC
2017Yves HarveyAward of MeritAlma, QC
2016Suzanne “Baggies” HayesAthleteOwen Sound, ON
2016Michel “Pap” PapineauAthleteOwen Sound, ON
2016McMillan Sand & Gravel LadiesTeamOwen Sound, ON
2016Maurice LemieuxAward of MeritOwen Sound, ON
2016Marilyn SquibbAward of MeritOwen Sound, ON
2016Al LeesAward of MeritOwen Sound, ON
2015René LeBuisAthleteMontreal, QC
2015Henri MercierAthleteMontreal, QC
2015Michel TrudeauBuilderMontreal, QC
2015TitansTeamMontreal, QC
2015Andre LaBelleOfficialMontreal, QC
2015Tout PartoutTeamMontreal, QC
2014Don SimsBuilderCalgary Alberta
2014Gloria GouthreauBuilderCalgary Alberta
2014Bob TinordiAward of MeritCalgary Alberta
2014Chris GalambosAward of MeritCalgary Alberta
2014Wayne NeigelAward of MeritCalgary Alberta
2014George PaleniukBuilderCalgary Alberta
2013Greg PerreauxAward of MeritRegina Saskatchewan
2013Scott JuléBuilderRegina Saskatchewan
2013Joe SchlechterAward of MeritRegina Saskatchewan
2013Bruno AxemenTeamRegina Saskatchewan
2012Kelly Breedon ElliotAthleteStratford, ON
2012Darryl CampbellAthleteStratford, ON
2012Wilson MontgomeryCoachStratford, ON
2012Georgina ReynoldsBuilderStratford, ON
2012George BrownBuilderStratford, ON
2012Janet BuchananAward of MeritStratford, ON
2012Richard MimeauAward of MeritMontreal, QC
2011Martin BourdelaisAthleteBlainville, QC
2011Viateur LemieuxAward of MeritBlainsville QC
2011Normand BourdelaisAthleteBlainsville QC
2011Yannick MarinAthleteBlainsville QC
2011L’Assomption (BMR) Elite MenTeamBlainsville QC
2009Brian Klenk (SK)BuilderSaskatoon, SK
2008Jean Sebastien Marineau (QC)CoachBlainville, QC
2008Milaine Poirier (QC)Award of MeritBlainville, QC
2008Claudette Bergeron (QC)AthleteBlainville, QC
2008Normand Perreault (QC)CoachBlainville, QC
2008Equipe Amigo-Entrami Bécancour (QC)TeamBlainville, QC
2007Lori Hogg (MB)AthleteWinnipeg, MB
2006Rick Przybysz (BC)BuilderLeduc, AB
2006Lynn Fowler (NWT)BuilderLeduc, AB
2005Gary AndersonBuilderPrince George, BC
2005Deny Gardner (QC)BuilderPrince George, BC
2004Don GrayOfficialRegina, SK
2004Terry ForbesBuilderRegina, SK
2003Bruce MooresOfficial/BuilderCorner Brook, NL
2003Leonard AucoinBuilderCorner Brook, NL
2003Barry M. SaundersBuilderCorner Brook, NL
2002Diane Lambert – PlatfordBuilderOak Bluff, MB
2002Embrun Plumbing Men’s TeamTeamEmbrun, ON
2001Greg MastervickBuilderCalgary, AB
2001Steve PayneOfficialCalgary, AB
2001Brian GouthreauBuilderCalgary, AB
2001Darrell Lyttle(NS)BuilderCalgary, AB
2001Edmonton Selects Women’s TeamTeamCalgary, AB
2000Betty & Harry SquibbBuilderEmbrun, ON
2000Yvan “Skippy” BretonAthleteEmbrun, ON
2000Ray SharpBuilderEmbrun, ON
2000Eugène HunaultBuilderMontreal, QC
1999Ed SteinBuilderLeduc, AB
1999Robert HacheyBuilderBathurst, NB
1996Gerald DionBuilder